نکات ارزشمند در مذاکرات تجاری ۲۰۱۹

مذاکرات تجاری

۱. قبل از شرکت در مذاکرات تجاری از آمادگی خود اطمینان حاصل کنید

آمادگی اولیه در مذاکرات تجاری می تواند احتمال موفقیت در جلسه رو بیشتر کند.قبل از اینکه وارد جلسه شوید از خودتان بپرسید: آیا در حدی که  لازم هست آماده باشم،من آماده هستم؟

ابتدا  باید تصمیم بگیریم زمان و مکان برگزاری جلسه برای بحث در مورد مسئله و یا مشکل چه وقت باشه و کجا برگزار بشه و چه کسی در جلسه  حضور داشته باشد

مذاکرات تجاری فقط استفاده از یک فرآیند است که به سمت توافق با فرد یا گروهی دیگر حرکت  می کند.

شما باید در وضعیت ذهنی و فیزیکی مناسب باشید .آیا پیش بینی هایی برای روند جلسه مذاکره خود دارید؟آیا میدونید هدف تون از مذاکره چیه؟

آیا مسئله مورد بحث را از دیدگاه دیگر افراد هم در نظر گرفته اید؟

توجه به این سوالات میتونه برای ایجاد آمادگی در مذاکره به شما کمک کنه

۲. برنامه ریزی هدفمند کنید

اگر این مذاکره مهمی برای شما باشد، باید برنامه ریزی بیشتری جهت اطمینان از نتیجه عالی تر انجام بدید، که این مسئله ممکنه حتی تنش و استرس زیادی برای شما ایجاد کند اما نگران نباشید  با آموختن و به کار بردن مراحل درست و کاربردی ،رقص مذاکرات تجاری را یاد خواهید گرفت.

در این مرحله، قوانین و رویه ها برای مذاکرات تجاری ایجاد می شود. که توجه به سوالاتی نظیر:

مذاکرات کجا برگزار خواهد شد؟

آیا محدودیت زمانی وجود دارد؟

آیا مشکلی وجود دارد که محدودیت هایی رو ایجاد کند؟

چه اتفاقی می افتد اگر توافقی وجود نداشته باشد؟

کلیه این سوالات قبل شروع مذاکره بهتره که در نظر بگیرید .

مذاکرات تجاری

۳.شنونده موثری باشیم

گوش کردن موثر در طول جلسه بسیار مهم است، زیرا وقتی اخلاف نظر وجود دارد ، ممکن است با بیشتر صحبت کردن خود باعث اشتباهات واختلافاتی شویم.پس بهتر است در طول جلسه شنونده خوبی باشیم. اگر ما یاد بگیریم چطور به سخنان دیگران در جلسه گوش کنیم آنگاه بسیاری از اختلافات به راحتی حل می شود.. شما می توانید شنونده موثری شوید…اگر هنر درست گوش دادن رو بیاموزید. قانون ۷۰/۳۰ رو به یاد داشته باشید ،یعنی ۷۰ درصد زمان خود را گوش کنید و تنها ۳۰ درصد صحبت کنید.

سعی کنید در طول جلسه  احساسات و نظرات خود رو بدون خشم و اضطراب بیان کنید. . به عنوان مثال، به جای گفتن، “شما نباید این کار را انجام دهید،” سعی کنید  این جمله رو جایگزین کنید “وقتی که این کار را انجام دهید احساس راحتی نخواهید کرد. ”

 

۴. ایجاد ارزش برای هر دو طرف

بدون درک وضعیت دیگر طرفین مذاکره شما نمی توانید تصمیمات دقیقی بگیرید ، هرچه اطلاعات شما در مورد طرفین بیشتر باشد ،میتوانید مذاکرات تجاری  هدفمند و قوی تری داشته باشید

مسائل و رفتار اشخاص دیگر در جلسه مذاکره را ،شخصا در نظر نگیرید،اغلب مذاکرات تجاری با شکست مواجه می شود ، زیرا یک یا هر دو طرف با در نظر گرفتن مسائل شخصی که مرتبط با معامله هم نیست ،تصمیماتی را اتخاذ می کنند.

زمانی می توانید مذاکره ای موفق داشته باشید که در موضوع مورد بحث منافع شخص مقابل را در نظر بگیرید،که این موضوع تحت عنوان مصالحه گفته می شود به این معنا که هریک از طرفین، بخشی از خواسته‌های خود را نادیده بگیرند تا تعارض کم‌رنگ شود و توافق شکل بگیرد. در واقع مصالحه به این معناست که دو طرف حاضر می‌شوند برای رسیدن به توافق، امتیازهایی را به طرف مقابل اعطا کنند. که  اصلاح برنده -برنده برای چنین مذاکره ای در ذهن ما تصور می شود.

۵.هرگز عجله نداشته باشید :

اگر صبر دارید، از آن استفاده کنید. اگر صبر نداشته باشید، آن را بدست آورید. آنچه که اغلب در مذاکرات اتفاق می افتد، این است که مردم خسته می شوند و موقعیتی را می پذیرند که به طور معمول آنها را قبول نخواهند کرد زیرا آنها از مذاکره خسته شده اند.

برنامه ریزی کنید که چطور پیشنهادات خود را مطرح کنید

پیشنهادات شما چیزی است که شما با فرد دیگری مطرح می کنید. مذاکره یک سری مبادلات است، که یک نفر پیشنهاد ارائه می دهد و شخص دیگری با پیشنهاد شما مخالفت می کند. ساختار پیشنهادهای شما می تواند منجر به موفقیت و  یا شکست شما در مذاکره شود.

۶.از سکوت استفاده کنید

هنگامی که طرف دیگر یک پیشنهاد ارائه می دهد، فورا پاسخ ندهید. در عوض از زبان بدن خود استفاده کنید تا نارضایتی خود نسبت به پیشنهاد ارائه شده نشان دهید،این باعث می شود که فرد دیگر احساس ناراحتی و ناامنی کند و  در عوض اغلب آنها را مجبور می کند  پیشنهاد خوبی برای پر کردن سکوت شما ارائه دهند.

مطلب پیشنهادی : کاربرد سکوت در ارتباطات

۷. از توافقات خود اطمینان حاصل کنید

وقتی توافقی صورت گرفت مهم است که اطمینان حاصل کنیم که آیا  طرف دیگر توانایی پیروی از توافقات گفته شده رو دارد؟

گاهی اوقات شما باید استراتژی های خود را در نظر بگیرید تا بتوانید تعهدی را قفل کنید

در این زمان منافع مشترک تان رو به صورت کتبی و دقیق بنویسید و خلاصه جامعی از توافقنامه را نیز تهیه کنید .

و هرگز فراموش نکنید که از تمایل خود برای مذاکره از شخص مقابل تشکر کنید، حتی اگر هیچ توافقی حاصل نشود

 

مذاکرات تجاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *